Simo Suomiselle Musan Salaman elämäntyöpalkinto
24.7.2018 0:16 Uutiset / Jaoston pääsivusto

Simo Suominen, jalkapallomies. Nyt. Aina.

Musan Salama on myöntänyt tunnustuksen jalkapallon monitoimijalle Simo Suomiselle lajin parissa vuosikymmenten aikana tehdystä työstä. Palkinto luovutettiin Ravintola Länsihovissa torstaina (19.7.2018) pidetyn Simon 80-vuotisjuhlatilaisuuden yhteydessä. Seuran puolesta huomionosoituksen tunnusesineenä toimivan teräslautasen luovuttivat seuraveteraanit Pekka Ulmas ja Olli Välimäki.

Simon jalkapalloura alkoi PoPa:ssa vuonna 1949 eri ikäluokissa vuoteen 1958. Armeijavuoden jälkeen hän jatkoi vuodesta 1959 alkaen peliuraansa Porin Pallo-Tovereiden joukkueissa, jonka jälkeen hän toimi valmennustehtävissä, johtokunnassa ja moninaisissa seuran toimitsijatehtävissä.

Porin Pietniemessä vaimonsa Mairen kanssa asuva Simo tuli Musan Salaman toimintaan 1990. Hän on ollut myös Salamassa monen toimintasektorin mies. Simo - onnea ja kiitos!   
Lisää uutisia
Musan Salama
«  Huhtikuu   »
Kategoriat