Musan Salaman Pallosalamat sai tunnustusta Urheilugaalassa
12.2.2018 9:44 Uutiset / Pallosalamat

Pallosalamat-joukkueen valmentaja Juha-Pekka Kallio sekä pelaaja Jani Vallinen vastaanottamassa tunnustusta


Musan Salaman Pallosalama-toiminta sai tunnustusta lauantaina järjestetyssä Satakunnan Urheilugaalassa. Veikkauksen jakama Jokeripalkinto myönnettiin tällä kertaa tunnustukseksi seuran arvokkaasta erityisjalkapallotoiminnasta. Palkintoa olivat vastaanottamassa Pallosalamat-ryhmän puolesta joukkueen valmentaja Juha-Pekka Kallio sekä pelaaja Jani Vallinen.


Jani Vallinen ja Juha-Pekka Kallio lavalla juontaja Miina Mikkosen kanssa

- Pallosalama-toimintaa on järjestetty seurassa jo pitkään, joten huomionosoitus on todella hieno juttu. Kunnia palkinnosta kuuluu joukkueelle sekä taustajoukoille. Musan Salaman arvoihin kuuluu, että kenellä tahansa on mahdollisuus harrastaa jalkapalloa. Pidämme erityisjalkapallotoimintaa suuressa arvossa ja haluammekin kehittää toimintaa entisestään. Tarkoituksenamme on käynnistää alakouluikäisille pelaajille oma ryhmä vielä tämän kevään aikana. Tämä palkinto oli osoitus siitä, että toimintaa arvostetaan myös seuran ulkopuolella, kiittelee seuran toiminnanjohtaja Petteri Lahti.

Uuden ryhmän taustoille tarvitaan luonnollisesti lisää toimijoita, joten mikäli olet kiinnostunut toimimaan jossain roolissa erityislasten jalkapallojoukkueessa tai haluat lisätietoa Pallosalamat-joukkueen toiminnasta, ota yhteyttä Juha-Pekka Kallioon: kallio.juhapekka(at)gmail.com, p. 050 512 0556.

Osana Jokeripalkintoa Pallosalamat sai ohjata valitsemaansa hyväntekeväisyyskohteeseen 500€ lahjoituksen. Kohteeksi valikoitui Satakunnan Yhteisökeskuksen ja Me-talon koordinoima Maahanmuuttajanuoret 360-hanke, jonka puitteissa Satakunnan Yhteisökeskus edistää maahanmuuttajanuorten integroitumista lisäämällä erilaista toimintaa nuorten arkeen. Yksi näistä tavoista on liikunta ja nuorten ryhmä onkin pelannut jalkapalloa sekä futsalia innostuneesti viime syksystä lähtien.


Veikkauksen Tuomo Torkkola sekä Juha-Pekka Kallio ja Jani Vallinen

Kuvat: Vesa-Pekka Järvelä


   
Lisää uutisia
Musan Salama
«  Tammikuu   »
Kategoriat