T2016-17 joukkueen vuosi alkoi vauhdikkaasti Talvi AuraCupissa Turussa. Joukkue lähti kohti Turkua kahdella peliryhmällä, jotka pelasivat T2016 haaste ja kilpasarjoissa. Molempien sarjojen vastustajat olivat kovia, ja pelaajat joutuivat tekemään kentällä parhaansa ensimmäisestä vihellyksestä lähtien. Pelikentällä näkyikin keskittyneitä ja päättäväisiä katseita.
Peleissä tuli selkeästi esille tyttöjen harjoitelleen paljon kuljettamista ja pallonkosketuksia. Valmennuksesta vastanneet Helander, Hurttila, Rummukainen, Ojanen ja Kangas olivat äärimmäisen tyytyväisiä siitä, miten rohkeita tytöt ovat lähtemään pallon kanssa eteenpäin. Jokainen pelaaja pelasi hyvin pelipaikkaansa ja tiesi oman roolinsa kentällä.
Maalivahtina vieraili useampi joukkueen tyttö, ja kentällä nähtiinkin hienoja torjuntoja sekä venymistä ääriasentoihin. Kaikki kun on tehtävä estääkseen vastustajan maalit.
T2016 Kilpasarjaa pelannut joukkue ylsi finaaliin asti, ja lähti kotimatkalle kultamitalin kanssa. Järjestäjän kertoman mukaan tämä oli historian ensimmäinen kultamitali Talvi AuraCupin T2016 kilpasarjasta. Turnaus järjestettiin tänä vuonna ensimmäisen kerran näin talvella.
Kentällä opittiin, otettiin oppia, iloittiin, tsempattiin joukkuekavereita ja naurettiin. Tytöt väläyttelivät myös Helanderin tai Hurttilan kastelemisesta kullan johdosta. Tämä jätettiin kuitenkin lämpimille ilmoille. Meillä oli aivan täydellinen turnauspäivä!