Musan Salaman naiset matkustavat Seinäjoelle tulikuuman SJK:n vieraiksi – ”Meidän pitää pystyä olemaan taktisesti vahvempia”

Musan Salaman naisten edustusjoukkue kohtaa lauantaina SJK:n Seinäjoella. Vahvassa vireessä oleva kotijoukkue on hyvä mittari naisille tämän hetkisessä tilanteessa. SJK on on pelannut hyvän alkukauden ja tulee peliin ennakkosuosikkina.

– Tulevassa pelissä meidän pitää pystyä pelaamaan ehjä 90-minuuttinen ja olla valmiina taistelemaan jokaisesta tilanteessa. Yksinkertaisissa asioissa meidän pitää pystyä nostamaan tasoa ja tekemään voittavia tekoja kentällä. Yksittäinen peli ei ratkaise koko sarjan sijoitusta, mutta henkisellä puolella sillä on suurempi merkitys, sanoo valmentaja Timo Suontaka.

Joukkueen taso riittää valmentajan mukaan hyvään suorittamiseen.

– Meidän pitää vaan saada itseluottamus ja usko omaan tekemiseemme kuntoon. Tulevaan peliin olemme päässeet valmistautumaan ihan hyvin ja harjoituksissa olemme palanneet perusasioiden pariin. Taktisesti meidän pitää pystyä olemaan vahvempia, jotta saamme pisteet Seinäjoelta kotiin.

Suontakan mukaan taustalla on ehjä harjoitteluviikko.

– Se on valmistanut meitä hyvin lauantain otteluun ja olemme valmiita tiukkaan peliin. Isoja muutoksia tekemiseen ei tarvitse tehdä: enemmän onnistumisia pitää saada tehtyä niin henkisellä kuin taktisella puolellakin, valmentaja sanoo.

SJK-MuSa lauantaina 4.7. kello 12.30 Seinäjoella.