MuSassa panostetaan kasvatukseen
31.1.2019 8:56 Uutiset / Jaoston pääsivusto

Juniorien kasvatusvastaava Mikko Heikkilä

Seura on uusinut valmennuslinjaansa viimeisen vuoden aikana valmennuspäällikkö Matti Santahuhdan johdolla. Nykypäivän yhteiskunnassa seuran tarjoama kasvatuksen tuki lapsille, vanhemmille että valmentajille on tärkeä osa urheiluseuran tehtäviä. MuSa haluaa seurana vastata ja kasvaa näihin vaatimuksiin muuttamalla organisaatiotaan junioritoiminnan osalta. 2009 syntyneiden juniorien valmennuksessa hyvää työtä tehnyt Mikko Heikkilä ottaa joukkueensa vastuuvalmentajuuden lisäksi enemmän roolia myös seuratasolla. Jatkossa hän toimii myös seuran juniorien kasvastusvastaavana. Heikkilän vastuulla on jatkossa Startti- ja Ikäkausi- koulututusten organisointi, valmennuslinjauksien kehittäminen ja dokumentointi seuran kasvatuksen linjausten osalta. Kasvatusvastaava toimiii myös seuran vanhempien yhteyshenkilönä kasvatuksellisten asioiden osalta. Lisäksi vastavaan toimenkuvaan kuuluu erikoistreenejä sekä uuden ikäluokan -12 syntyneiden valmentajien tutorointi sekä maahanmuuttajien integrointi-, sopeuttamis- sekä kasvatuksellisten toimenpiteiden koordinointia.


   
Lisää uutisia
Futsal
«  Huhtikuu   »
Kategoriat